Jalgade kuival ja karedal nahal on erinevad põhjused. Eriti mõjutab see eakaid inimesi, sest vanusega muutub nahk kuivemaks. Soovitatakse juua piisavalt ning see on õige ja ka oluline, kuid pikemas perspektiivis see probleemi tavaliselt ei lahenda. Just sellepärast kuulub regulaarne ja intensiivne hooldus, eriti eakatel, jalaspetsialistide kätesse ning seda tuleks täiendada igapäevase kodus kreemitamisega. Professionaalide nõuanded on selle jalaprobleemi puhul eriti olulised, sest regulaarne kodune nahahooldus on võti ravi õnnestumiseks.

Nahk on üks meie suurimaid ja tähtsamaid organeid ning ümbritseb meie keha nagu kaitsekest. Samuti tajume selle kaudu puudutust, sooja, külma, survet ja isegi valu. Nende erinevate ülesannete ja funktsioonide täitmiseks koosneb nahk keerulisest struktuurist:

Kolmekihiline struktuur

Nahk jaguneb kolmeks põhikihiks: epidermis (lad epidermis) – pärisnahk (lad dermis) ja hüpodermis (lad subcutis). Epidermis koosneb omakorda mitmest kihist. Alumises kihis tekivad pidevalt rakud, mis nihkuvad väljapoole. Kõige välimises kihis naharakud sarvestuvad ja lõpuks eralduvad naha-helvestena. Need epidermise kihilised sarvjad rakud moodustavad niinimetatud “sarvkihi” ja kujutavad endast olulist barjääri keskkonnamõjude vastu.

Välimine kaitsekiht

Meie nahk toimib kaitsva seinana väljastpoolt tulevate patogeensete mikroobide või võõrkehade rünnakute  eest. Samuti pakub see kaitset vigastuste, külma ja kuuma eest. Epidermise stabiilne ja vastupidav sarvjas kiht on ülimalt oluline. Seda sarvjat kihti katab õhuke vesi-rasvkile (hüdrolipiidkile), mida sageli nimetatakse “naha happekaitsekihiks”. Looduslikul rasva- ja niiskusregulatsioonil on oluline roll terve nahafloora säilitamisel. Kui see on häiritud, muutub nahk karedaks ja kuivaks. Äärmuslikel juhtudel tekivad sügavad lõhed (rhagades) või ekseem, eriti esineb seda kandadel.

Mis tekitab probleeme?

Vananedes toodab nahk üha vähem niiskust. Seetõttu peaksid vanemad inimesed pöörama  rohkem tähelepanu piisavale vedeliku tarbimisele ja intensiivsele nahahooldusele. Jumet mõjutavad ka kuiv, kuumutatud õhk, UV-kiirgus ja teatud ravimid. Väga kuiva naha võimalikud põhjused võivad olla ka sellised haigused nagu diabeet, neurodermatiit või allergiad. See ilmneb peamiselt näol, küünarnukkidel, käsivartel, säärel, aga ka jalgadel. See, et ka jalad võivad olla kuivad, ei tohiks olla üllatav, sest meie jalad veedavad tavaliselt aega sukkades ja kingades suletult. Vähene õhuringlus, niiske kliima ja higistamine võivad kahjustada naha kaitsebarjääri.

Abi kuivade ja karedate jalgade korral

Naha niisutamiseks tuleks juua piisavalt vett, vähemalt poolteist kuni kaks liitrit päevas. Samuti on oluline kanda hingavaid ja hästiistuvaid jalanõusid. Higistamine ja pingul olek kingas põhjustavad naha turset ja seega nõrgendab naha kaitsebarjääri. Ärge tehke liiga kuuma vanni või dušši, sest see kuivatab nahka veelgi! Kehahoolduses tuleks kasutada eelkõige rikkalikke niisutavate omadustega tooteid. Väga oluline on pärast dušši või vanni varbavahed põhjalikult kuivatada. Järelhooldus on veelgi olulisem. Jalgade kreemitamine sobiva hooldusvahendiga tagab rasvakaotuse ja niiskuse kompenseerimise. Nahk muutub elastsemaks ja vastupidavamaks.

Meie soovitused:

  • peclavus PODOcare Niisutav jalakreem ( intensiivselt toitva mesilasvaha ja antibakteriaalse toimeainekompleksiga mentoolist ja kamprist)
  • peclavus PODOdiabetic Jalakreem hõbedaga (antibakteriaalse MicroSilver BG® ja bisabolooliga)
  • peclavus PODOcare Jalakreem saialillega (orgaanilise saialilleõie ekstraktiga

Millel on püsiv mõju?

Jalgadel võib hooldus olla rikkalikum kui näol, eriti mis puudutab rasvasisaldust. Kreem, palsam või jalavõi peaks tagama püsiva niiskustasakaalu. Eriti tõhusaks on osutunud hooldustooted, mille toimeaine on uurea (Urea). Väga kuiva ja lõhenenud naha hoolduseks peaks uurea sisaldus olema vähemalt 10 protsenti, nt. peclavus PODOdiabetic Jalakreem uureaga. Parafiinihooldus tugevdab kasutatava hooldusvahendi toimet läbi oklusiivse toime ning leevendab pinge- ja sügelustunnet. Regulaarne kasutamine on peaaegu kõige tähtsam. Eriti vanemate inimeste puhul tuleks kreemi peale kanda mitte ainult pärast dušši või vanniskäiku, vaid iga päev. Hommikune losjooni määrimine jalgadele peaks muutuma rituaaliks, täpselt nagu igapäevane hammaste pesemine.

Meetmed lühidalt:

  • Sobivad hingavad jalatsid
  • Kõrge puuvillasisaldusega sokid
  • Regulaarne hooldus
  • Professionaalne jalahooldus
  • Mitte liiga kuumad vannid või dušid
  • Jalgade ja varvaste vahede põhjalik kuivatamine
  • Kasutage loodusliku alusega rikkalikke tooteid

Toimetanud Tiina Roos.

Soovitame: